Atopisk Eksem Forening

Atopisk Eksem Forening blev stiftet 1. september 1992 og er en uafhængig patientforening. Foreningens medlemmer er personer med børneeksem/atopisk eksem eller pårørende til disse. Det er foreningens formål at forbedre forholdene for personer med atopisk eksem. Dette gøres ved at informere medlemmerne om forskningen inden for området, arrangere foredrag og udarbejde informationsmateriale om atopisk eksem.

Foreningen arrangerer foredrag af hudlæger, børnelæger, sundhedsplejersker, psykologer og alternative behandlere, alt efter medlemmernes ønsker. I de senere år har foreningen afholdt foredrag med læger, sygeplejerske, afspændingspædagog, zoneterapeut og biopat. Emnerne har været lysbehandling, behandling af atopisk eksem, nye behandlingsmetoder, smøremøde, myter om atopisk eksem, hvordan styrkes kroppen og immunforsvaret? Samt visualisering og hypnose.

Foreningen har speciallæge Urs Broby Johansen som præsident, og hvert år på foreningens generalforsamling afholder han sit “Skyd på Urs”, hvor deltagerne diskuterer indbyrdes, stiller spørgsmål til Urs og hinanden og får råd og vejledning. Det sker næste gang tirsdag den 24. maj 2005.

Foreningen udarbejder også informationsfoldere om atopisk eksem og udsender medlemsblad med artikler af fagfolk, patienter og pårørende. Desuden har foreningen sin egen hjemmeside, www.atopiskeksemforening.dk og et debatforum, hvor alle kan udveksle erfaringer og gode råd.

Som medlem i foreningen modtager man foreningens medlemsblad, Eksem, og invitationer til alle foredrag. Man får også indflydelse på foredragsemner og kan bede foreningen om hjælp og vejledning. For de fleste medlemmer er det vigtigste dog, at man får mulighed for at møde ligesindede, hvis erfaringer og gode råd ofte kan hjælpe nye eksempatienter.

Atopisk Eksem Forening har sit eget sekretariat, som kan kontaktes via e-mail
aef@atopiskeksemforening.dk. . Se desuden hjemmesiden, www.atopiskeksemforening.dk

I efteråret 2004 holdt foreningen et arrangement for børn og deres forældre i Experimentarium, hvor speciallæge Annemette Oxholm fortalte om atopisk eksem på en måde, som børnene forstod. Det indebar bla., at forældres “voksen-spørgsmål” blev “oversat” til et sprog forståeligt for børn, før der blev svaret. Arrangementet var en stor succes, hvor børnene også fik instruktion i at smøre korrekt ved brug af diverse vareprøver. Belønningen kom til sidst, hvor deltagerne havde nogle timer til fri afbenyttelse i Experimentarium.

Foreningen har lige søgt midler til at lave et lignende arrangement i Århus og håber meget, at dette kan blive en realitet i efteråret 2005.

I øjeblikket samarbejder Atopisk Eksem Forening med Novartis Healthcare A/S om udarbejdelse af en informationsbrochure om atopisk eksem, der skal henvende sig til unge og voksne. I den forbindelse “efterlyses” voksne med eksem, der har lyst til at fortælle deres historie, hvilket kan ske anonymt.Anne Skov Vastrup
Formand for Atopisk Eksem Forening

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.